Loading screen süresi

Turkish

Moderator: EG0611

Post Reply
Ahed_Jericho

24 Mar 2020 16:27

Merhaba arkadaşlar,yaklaşık 2 gündür ProMods 2.43 ile 6 yıllık ETS 2 oyuncusu olarak oyunu yeniden keşfettim diyebilirim.Lakin bir sorun var,oyuna girerken ilk loading screen çok uzun sürüyor (yaklaşık 20-30 dk.).Oynayan diğer arkadaşlarım,ilk yükleme günü hariç böyle bir durumun olmadığını söylediler.Bilgisayarımın özellikleri şöyle;

i5 5200u 2.48 ghz
8 GB DDR3
Kingston 960 GB SSD
Seagate 5 TB HDD 5400rpm
Nvidia 940m 2 GB

Oyunu orta-yüksek arası ayarlarda 30-45 fps arası rahat oynuyorum.Acaba sistem mi yetmiyor ya da yanlış mı yükledim ? Oyun hdd 'de.

erkinalp

24 Mar 2020 22:07

Kısa cevap
Uzun sürmesi normal çünkü sonuçlarını ileride kullanmak üzere harita üzerinden navigasyon bilgisi hesaplıyor. Algoritmanın doğası gereği her köşe noktası ve yolu tek tek dolaşması gerek.
Uzun cevap
Harita üzerinden ileride kullanmak üzere mesafe matrisi çıkarılıyor. İlgili algoritma da köşe noktası sayısının karesi ile orantılı zaman alıyor. 1 milyon civarı köşe varsa (SCS haritası için; ProMods+RusMap varsa rahat 2 milyonu bulur), yarım trilyon mesafe hesabı yani. İşlemcinin saniyede ortalama 1 milyar tamsayı toplama-çarpma işlemi yaptığını düşünürsek (ki iyimser bir rakamdır) ilk yüklemenin 20 dakika civarı sürmesi normaldir.

Ahed_Jericho

27 Mar 2020 03:14

erkinalp wrote:
24 Mar 2020 22:07
Kısa cevap
Uzun sürmesi normal çünkü sonuçlarını ileride kullanmak üzere harita üzerinden navigasyon bilgisi hesaplıyor. Algoritmanın doğası gereği her köşe noktası ve yolu tek tek dolaşması gerek.
Uzun cevap
Harita üzerinden ileride kullanmak üzere mesafe matrisi çıkarılıyor. İlgili algoritma da köşe noktası sayısının karesi ile orantılı zaman alıyor. 1 milyon civarı köşe varsa (SCS haritası için; ProMods+RusMap varsa rahat 2 milyonu bulur), yarım trilyon mesafe hesabı yani. İşlemcinin saniyede ortalama 1 milyar tamsayı toplama-çarpma işlemi yaptığını düşünürsek (ki iyimser bir rakamdır) ilk yüklemenin 20 dakika civarı sürmesi normaldir.
Vermiş olduğunuz bilgiler ve bu net anlatımınız için çok teşekkür ederim,ben de böyle düşünmüştüm lakin dediğim gibi arkadaşlarımın daha kısa sürede girdiğini görünce acaba bende mi sorun var diye merak ettim.Anladığım kadarıyla da bu olay tamamiyle hdd ve işlemci kapasitesine bakıyor.

Post Reply

Return to “Türkçe”

• Information